
Iisalmen pettymystä päästiin pesemään nopeasti mielestä, kun kotikentälle saatiin vieraita Joensuusta. Ottelu käynnistyy heti alkuun räväkästi ja molemmat joukkueet pyrkivät luovat maalipaikkoja. Avauserän edetessä Hokki joutui myös alivoimalle, mutta selvitti tilanteen uhrautuvasti pelanneen nelikon ja maalivahti Daniel Salosen yhteispelillä. Vauhti pysyi yllä myös erikoistilanteen jälkeen ja seuraavien minuuttien aikana Hokki sai kiekon jo maalitolppaan. Erän jatkuessa vieraat pystyivät pitämään kiekkoa paremmin hallinnassaan, mutta myös Hokki sai yhden ylivoimamahdollisuuden. Ylivoima suoritti kuitenkin kehnosti jääden ilman maalia. Ensimmäiselle tauolle siirryttiin maalittomassa tasatilanteessa.
Toinen erä sai kajaanilaisittain loistavan alun kun nopeasta suorasta hyökkäyksestä Juuso Fagerström ohjasi Oliver Sunin syöttämän kiekon Kiekko-Poikien verkkoon. Juhlat eivät kestäneet kuitenkaan kauaa kun jo seuraavassa vaihdossa myös vieraat rikkoivat kuparisensa. Erä jatkui tästä tasaisissa merkeissä, mutta maalinteko tuotti vaikeuksia kummallekin joukkueelle. Pelin edetessä molemmat pystyivät omiin hallintajaksoihinsa ja pystyivät luomaan maalipaikkoja. Erän puolivälin jälkeen nähtiin myös erikoistilannepeliä josta ei kuitenkaan päästy tekemään lisää merkintöjä tulostaululle, varsinkin Hokin ylivoimapeli jäi vajaaksi. Lisämaaleja ei erässä alkurynnistyksen jälkeen nähty, joten toisellakin tauolle siirryttiin tasalukemissa.
Joensuulaiset tulivat vahvasti kolmanteen erään ja pääsivät myös ylivoimalle avausminuuteilla. Hokki selvitti alivoimaiset kaksi minuuttia kuitenkin miehekkäästi. Kajaanilaisten taistelu pisteistä vaikeutui kun tuomareiden näkemyksen mukaan Joel Mykkänen taklasi vieraiden hyökkääjää pelirangaistuksen arvoisesti. Lisää harmia tulee hetkeä myöhemmin vielä erikoisemmasta Jouka Juholan saamasta rangaistuksesta, eikä Kiekko-Pojat jättänyt kahden pelaajan ylivoimaa hyödyntämättä. Hokki ei tilannetta säikähtänyt vaan lähti hakemaan tasoitusta tosissaan. Seuraava iso rangaistus numeroihin kohdistuneesta taklauksesta tuomittiin Kiekko-Pojille ja Hokki väänsi itsensä tasoihin tästä ansaitulla ylivoimalla Janne Jokisen löydettyä oivaltavalla syötöllä Arturs Homjakovsin. Viimeisille minuuteille toi draamaa videotarkistuksen kautta tuomittu Hokki-rangaistus, mutta kotijoukkueen väkevä puolustuspeli vei ottelun jatkoajalle tasatilanteessa 2-2.
Jatkoajalle jatkettiin vieraiden ylivoimapelillä, jonka Hokki sai taisteltua tuloksettomaksi. Ratkaisu syntyi lopulta Janne Jokisen mailasta Oliver Sunin kerättyä jo illan kolmannen syöttöpisteensä ja Hokki pääsi juhlimaan voiton myötä ansaittuja kahta pistettä. Sarjataulukossa nämä pisteet nostivat Hokin sijalle yhdeksän.
HOKIN MAALIT
1-0 Juuso Fagerström (Oliver Suni)
2-2 YV Arturs Homjakovs (Janne Jokinen, Oliver Suni)
3-2 Janne Jokinen (Oliver Suni)
MAALIVAHTI
Daniel Salonen 14+8+7+4=33
OTTELUKOOSTE